Skip to main content Link Menu Expand (external link) Document Search Copy Copied

Praktyki

Praktyki studenckie

Praktyka studencka jest elementem studiów - aby podejść do egzaminu dyplomowego należy mieć rozliczone praktyki. Nie ma określonego terminu, w którym należy zrealizować praktyki, tak długo jak zostaną rozliczone do końca studiów - można je realizować zarówno na 1 jak i na 4 roku.

Rozliczanie praktyk

Praktyki rozliczane są na podstawie sprawozdania. Dla każdego studenta, niezależnie od kierunku i formy realizacji praktyki obowiązkowe jest wypełnienie zasadniczego sprawozdania, czyli dwóch pierwszych dokumentu. W tej sekcji wszystkie pola są obowiązkowe.

Zależnie od realizowanej formy praktyk konieczne może być dostarczenie dodatkowych dokumentów lub załączników do sprawozdania!

Praktyki rozliczamy tylko i wyłącznie elektronicznie, poprzez moduł praktyk w systemie gakko. Należy wgrać kompletne sprawozdanie w formacie PDF, wraz z dodatkowymi załącznikami. Dodatkowe instrukcje poniżej

Instrukcja wypełnienia sprawozdania

W tym punkcie skupię się na pierwszych dwóch stronach dokumentu sprawozdania z praktyk, szczegółowe informacje dot. poszczególnych form realizacji praktyk, ewentualne dodatkowo wymagane dokumenty opisane są w oddzielnych artykułach, linki na samym dole.

Dokument sprawozdania jest edytowalnym plikiem PDF. Informacje w polach można wpisywać w wielu narzędziach, jak Adobe Acrobat Reader, Podgląd MacOS, a nawet przeglądarki internetowe.

Dane studenta

Dane studenta - Imię, Nazwisko, Nr indeksu. Ważne jest prawidłowe zaznaczenie trybu studiów.

Forma praktyk

W tym miejscu należy zaznaczyć formę realizacji praktyk. Ważnym jest aby już w tym kroku nie popełnić błędu - jeśli za swoją pracę student otrzymuje wynagrodzenie, to będzie to praca na umowie o pracę/dzieło/zlecenie. Jeśli nie dostaje za praktykę wynagrodzenia, będzie to praktyka (realizowana na podstawie umowy uczelnia-pracodawca) lub staż (realizowany na podstawie umowy pracodawca-student).

Opis praktyk

Wszystkie pola powinniśmy traktować jako obowiązkowe - dane kontaktowe pracodawcy, wymagania na stanowisko, pełnione w firmie stanowisko, nawet jeśli jest to “stażysta”. Jako nieobowiązkowe można potraktować pola na których wypełnienie nie pozwala nam NDA.

Podsumowanie

W tej sekcji należy podać daty rozpoczęcia i zakończenia praktyk w formacie DD.MM.RRRR. Dla liczby dni w tygodniu oraz godzin w dniu należy przyjąć wartości uśrednione. Liczby tygodni realizowanych praktyk proszę wpisywać prawdziwe. Podane w tych polach liczby będą przez siebie wymnożone i automatycznie uzupełnione w polu “zaliczono X godzin praktyk” poniżej. Zatem, jeśli mieliśmy nieregularne godziny pracy, ale wiemy, że przepracowaliśmy 210 godzin w ciągu 7 tygodni należy wpisać na przykład:

  • 7 tygodni;
  • 5 dni w tygodniu;
  • 6 godzin dziennie;

Podpisy

Pracodawca powinien podpisać sprawozdanie - podpis nie jest konieczny w wypadku realizacji praktyki na podstawie umowy (zlecenie/dzieło/o pracę) ani przy jednoosobowej działalności gospodarczej. We wszystkich innych przypadkach należy złożyć dokument podpisany i opieczętowany przez pracodawcę. Akceptuję również podpis elektroniczny, ale muszę by go w stanie zweryfikować - więcej w materiałach informacyjnych poniżej. Podpis pełnomocnika ds. Praktyk oraz studenta nie są konieczne.

Wgrywanie dokumentu

Akceptowane są jedynie dokumenty w formacie PDF. Proszę zadbać o odpowiednią jakość i czytelność wgrywanego dokumentu. Jeśli został podpisany odręcznie, to należy dokument zeskanować. Zdjęcia przerobione na PDF nie będą akceptowane ze względów formalnych - sprawozdanie z praktyk musi znaleźć się w teczce studenta, a taki dokument nie jest czytelny po wydruku. Do skanowania można użyć aplikacji na telefonie lub wbudowanej funkcjonalności - np. w aplikacji Pliki na iOS.

Skierowanie na praktyki

Niektórzy pracodawcy mogą wymagać skierowania na praktyki. Skierowanie należy wypełnić, wydrukować i dostarczyć do wydziałowego koordynatora praktyk.

FAQ, czyli często zadawane pytania

Co można zaliczyć jako praktyki?

Podczas praktyki zawodowej należy wykazać się umiejętnościami wskazanymi w sylabusie dla przedmiotu “Praktyka Zawodowa”. Są nimi m.in zrozumienie podstaw działalności gospodarczej, wykazanie się umiejętnościami samokształcenia, organizacji pracy, pracy w zespole itd. Generalnie, wszyscy powinni znaleźć pracę, staż lub praktykę w branży powiązanej ze swoimi studiami.

Wgrałem praktyki, kiedy zostaną rozliczone?

Proces rozpatrzenia praktyk może potrwać. Wgrany dokument trafia najpierw do weryfikacji przez wydziałowego “weryfikatora”, następnie jest akceptowany przez pełnomocnika ds. Praktyk, a na końcu wprowadzany do systemu przez dziekanat. Cały proces może trwać od 48 godzin do nawet 3 tygodni, choć staramy się realizować wszystko szybciej. Warto pamiętać, że ze względów formalnych, jakościowych lub terminowych sprawozdanie może zostać na każdym z tych kroków odrzucone, proszę nie odkładać tego w czasie. Co do zasady praktyki nie są sprawdzane:

  • od 14.02 do początku semestru letniego
  • od początku lipca do 20.08
  • od 10.09 do początku semestru zimowego W tym czasie można je wgrywać na gakko, ale nie będą sprawdzone i wprowadzone.

Materiały informacyjne

  1. Forma: prowadzenie jednoosobowej działaności gospodarczej
  2. Forma: praca zarobkowa na umowę o pracę lub zlecenie
  3. Forma: praktyka studencka
  4. Forma: Staż