Lab 2
Głowica drukująca, osie X, Y i Z
Some hot stuff
Głowica drukująca, jest kluczowym elementem drukarki. To w niej twardy plastik zamieniany jest na miękki plastik i dzięki niej kładziony jest na podłożu drukującym. Standardowa głowica składa się z kilku elementów, z których każdy pełnił będzie oddzielną, lecz ważną funkcję w procesie wydruku.
Hotend
Jest to element, który podgrzewa plastik i wyprowadza go na powierzchnię wydruku. Filament dozowany jest przez ekstruder (w naszym wypadku zintegrowany w głowicy), podgrzewany w elemencie grzewczym i wyprowadzany dyszą.
Dysze
Dysza jest (zazwyczaj) mosiężnym elementem wkręcanym bezpośrednio w element grzewczy (heat block). Standardowo filament jest plastikową żyłką o średnicy przekroju 1.75mm, po stopieniu wyprowadzany jest przez otwór w dyszy. Otwór ten w standardowych przypadkach ma 0.4mm średnicy, natomiast do niektórych rodzajów filamentów zastosować trzeba dyszę o większej lub mniejszej średnicy.
Element grzewczy
Heat block to kawałek metalu, w który wkręcona jest dysza. Kluczowymi elementa, heatblocku są:
- grzałka, rozgrzewająca blok do zadanej temperatury
- termistor, kontrolujący temperaturę elementu grzewczego
Heatsink
Element działający jako radiator, rozpraszający ciepło pochodzące z elementu grzewczego. Jego zadaniem jest niedoprowadzenie do sytuacji, w której filament stopi się zbyt wcześnie.
Ekstruder
Silnik krokowy z zębatką przez który przeprowadzony jest filament. Zadaniem Ekstrudera jest podawanie i wycofywanie filamentu w odpowiednim tempie i odpowiednich momentach. W drukarce Snapmaker 2.0 Ekstruder jest zintegrowanym elementem głowicy drukującej, nie musimy się nim przejmować.
Chłodzenie
Standardowo głowica drukująca będzie miała od 2 do 4 wentylatorów. Część z nich odprowadzać będzie ciepło z heatsinka, natomiast zadaniem pozostałych jest chłodzenie wyprowadzonego na wydruk filamentu, aby zdążył stwardnieć zanim będzie na nim kładziona kolejna warstwa
Osie X, Y, Z
Ruch po osiach będzie zależny od rodzaju drukarki. W przypadku Snapmakera 2.0 głowica przymocowana jest do osi X (prawo-lewo), ta oś zamontowana jest na osi Z, odpowiadającej za ruch w pionie. Ruch po osi Y (przód-tył) jest realizowany poprzez przesuwanie podłoża wydruku.
Na rynku dostępne są również drukarki, w których oś Z przeniesiona została na podłoże wydruku.